CryptoQuant: Bitcoin için Kartlarda Artık Bu Seviyeler Var!

CryptoQuant analistleri, Bitcoin’in önemli bir fiyat desteğinden düştüğünü söylüyor. Bu bağlamda analistler, gelişmelerin BTC’nin potansiyel olarak fiyatın 60.000 dolara doğru düşmesine yol açtığını belirtiyor. Bu arada, kurumsalların lider kripto paraya olan ilgisi azalıyor. Bitcoin yatırım ürünleri haftalık 621 milyon dolarlık çıkış gördü.

Bitcoin kilit destek seviyesinin altına düştü, devamı gelecek!”

CryptoQuant analistleri Salı günü yayınladıkları bir raporda, Bitcoin’in, kritik bir desteği kaybettiğini yazdı. Analistler, bunun %8-%12’lik bir düzeltmeye işaret edebileceğini değerlendiriyor. Bu bağlamda analistler, “BTC fiyatı bu ölçütü aşağı yönde geçtiği için, Bitcoin 60.000 dolara doğru düşebilir. BTC fiyatı, boğa piyasalarında önemli bir destek seviyesi olan 65.800 doların altına düştü,” diyorlar.

Ancak Salı günkü CryptoQuant piyasa raporu, Bitcoin’in bu kilit seviyenin altına düşmesine rağmen, aşağı yönlü baskının sınırlı olabileceğini belirtti. Bununla birlikte, “piyasanın boğa momentumundan yoksun” olduğunun da altını çizdi. CryptoQuant analistleri, traderların hala BTC varlıklarını artırmadığını ve balinalardan gelen talep artışının zayıf kaldığını ekledi. Ayrıca, stablecoin likiditesi Kasım 2023’ten bu yana en yavaş hızda artarak yavaşlamaya devam etti.

Bitcoin’in düşüşüne katkıda bulunan temel faktörler

CryptoQuant’ta yayınlanan IT tech adlı bir uzmanın görüşüne göre, şu anda BTC’nin gerilemesine katkıda bulunan üç temel faktör var.

  • Madenci Gelirleri ve Satış Baskısı: Madenci gelirleri %55 oranında düşerek madencileri maliyetlerini karşılamak için daha fazla Bitcoin satmaya zorladı. Sonuç olarak, madencilerin cüzdanlarından borsalara daha fazla Bitcoin taşınıyor ve bu da fiyatlar üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratıyor.
  • ETF’lerden Para Çıkışı ve Satış Baskısı: Fidelity ve Grayscale gibi büyük ETF’lerden önemli miktarda para çekilmesi Bitcoin üzerindeki satış baskısını artırıyor.
  • Stablecoin Piyasasında Durgunluk: Stablecoin piyasası yeni ihraçlar görmüyor ve bu da kripto piyasasında likiditenin azalmasına yol açıyor. Piyasaya yeni para girişinin olmaması fiyat oynaklığını artırıyor.

BTC, piyasadaki satışların ortasında bir ayın en düşük seviyesine ulaştı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, dijital varlık yatırım ürünlerinden önemli çıkışlar ve uzun süreli yüksek ABD borçlanma maliyetlerine ilişkin endişelerin kripto para piyasasını etkilemesiyle bir ayın en düşük seviyesine indi. BTC 18 Haziran’da 64.000 dolar sınırına kadar bir düşüş yaşayarak en son Mayıs ortasında görülen bir seviyeye ulaştı. Bunun ardından hafif bir toparlanma göstererek 64,858 dolardan işlem gördü. Bu düşüş, Bitcoin’in 50 günlük hareketli ortalamanın önemli bir destek seviyesine düştüğünü gösterdi. Ayrıca, kripto piyasasında kısa vadeli bir düşüş trendine işaret etti.

Bitcoin 50 günlük hareketli ortalamasının altına düştü. Kaynak Bloomberg

İkinci çeyrekte, hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel varlık sınıfları, yaklaşık %5 düşen Bitcoin’den daha iyi getiri sağladı. Bloomberg’e göre, küresel hisse senetleri, sabit gelir ve emtialar Bitcoin’den daha iyi performans göstererek kripto para piyasasında potansiyel bir yavaşlamanın altını çizdi. En son yayınlanan CoinShares Haftalık Varlık Fonu Akışları raporuna göre Bitcoin yatırım ürünlerinden haftalık 621 milyon dolar çıkış yaşanırken, short Bitcoin fonlarına haftalık 1,8 milyon dolar giriş oldu. Rapor, çıkışları Fed’in beklenmedik şekilde şahin duruşuna bağladı. Bu da yüksek faiz oranlarının daha uzun süre korunmasını ve sermayenin Bitcoin gibi sabit arzlı varlıklardan uzaklaşmasını öneriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir