“Vatandaşı İinim İnim İnletecek Fatura Çıkıyor”

“Dezenflasyon Politikası Başarılı Olmayacak”

Prof. Dr. Emre Alkin, ekonomi yönetiminin göreve geldikten sonra TÜİK’in enflasyon rakamlarını gerçek olarak kabul ettiğini belirtti. Alkin, “Geçen yıl haziranda göreve gelen ekonomi yönetimi yüzde 38,21’le görevi devraldılar. Mart ayına kadar faizi yüzde 50’ye çıkardılar ama enflasyon yüzde 75 oldu. Göreve gelenlerin dezenflasyon programı uyguluyorsa, göreve geldiği zamandan itibaren enflasyonu düşürmeleri gerekir. Ancak bu ekip, enflasyonu yüzde 38’den 75’e çıkardı. Baz etkisiyle düşecek 20 puanı da başarı olarak sunmaya hazırlar” dedi. TÜİK’in enflasyonu yüzde 75 olarak açıklamasına rağmen, gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğunu vurgulayan Alkin, kendi hesaplamalarına göre enflasyonun yüzde 133 olduğunu, Koç Üniversitesi’nin ise yüzde 174 olarak belirttiğini ifade etti.

“Sadece Vatandaş ve Küçük İşletmeler Zarar Görüyor”

Alkin, dezenflasyon politikasının büyük şirketlere zarar vermediğini ancak vatandaşları ve küçük işletmeleri zor durumda bıraktığını söyledi. “Büyük şirketler yurt dışından kaynak bulabiliyor, CDS’ler düştü diye. Uluslararası kuruluşlar şimdi bu programın yan etkilerini merak etmeye başladı” dedi. Alkin, TÜİK’in yayınladığı verilerin, Türkiye’de insanların gelirlerinin büyük bir kısmını temel ihtiyaçlara harcadığını gösterdiğini belirtti. İnsanların gelirinin yüzde 40’a yakınını gıdaya, yüzde 30’unu kiraya harcadığını ifade eden Alkin, toplamda bu harcamaların yüzde 70’e ulaştığını, diğer harcamalarla birlikte toplamın yüzde 85’e çıktığını belirtti. “Ekonomi yönetimi Türkiye’yi tüketim toplumu olarak tanımlıyor ama gelirinin büyük kısmını tüketmek zorunda kalan insanlar var. Dezenflasyon politikası uyguladın diye insanlar ihtiyaçlarından vazgeçmeyecek. Böyle bir politika başarılı olamaz, vatandaşa çok ağır bir fatura çıkaracak” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Emre Alkin’in açıklamaları, dezenflasyon politikalarının vatandaşa olan etkisini ve ekonomik politikalardaki tutarsızlıkları gözler önüne seriyor. Alkin, vatandaşların ve küçük işletmelerin bu süreçte çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağını vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir